LM2594MX-3.3/NOPB
LM2594MX-3.3/NOPB
LM2594MX-3.3/NOPB
Part Number
LM2594MX-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Data sheet
LM2594MX-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2594MX-3.3/NOPB
Comments
    LM2594MX-3.3/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V