LM2595SX-3.3
LM2595SX-3.3
LM2595SX-3.3
Part Number
LM2595SX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Data sheet
LM2595SX-3.3.pdf
Delivery Services
LM2595SX-3.3
Comments
    LM2595SX-3.3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V