LM2596S-12/NOPB
LM2596S-12/NOPB
LM2596S-12/NOPB
Part Number
LM2596S-12/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Data sheet
LM2596S-12/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2596S-12/NOPB
Comments
    LM2596S-12/NOPB Specifications
    PackageBulk,Tube
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V