LM2597M-12/NOPB
LM2597M-12/NOPB
LM2597M-12/NOPB
Part Number
LM2597M-12/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
Data sheet
LM2597M-12/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2597M-12/NOPB
Comments
    LM2597M-12/NOPB Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V