LM2599SX-3.3
LM2599SX-3.3
LM2599SX-3.3
Part Number
LM2599SX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7
Data sheet
LM2599SX-3.3.pdf
Delivery Services
LM2599SX-3.3
Comments
    LM2599SX-3.3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V