LM2672M-3.3-TI
LM2672M-3.3-TI
LM2672M-3.3-TI
Part Number
LM2672M-3.3-TI
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 2.2
Data sheet
LM2672M-3.3-TI.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2672M-3.3-TI
Comments
    LM2672M-3.3-TI Specifications
    PackageBulk
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)6.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V