LM2673SD-12
LM2673SD-12
LM2673SD-12
Part Number
LM2673SD-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON
Data sheet
LM2673SD-12.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2673SD-12
Comments
    LM2673SD-12 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-VDFN Exposed Pad
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-VSON (5x6)
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V