LM2673T-12
LM2673T-12
LM2673T-12
Part Number
LM2673T-12
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
5.4A, 280KHZ SWITCHING FREQ-MAX
Data sheet
LM2673T-12.pdf
Delivery Services
LM2673T-12
Comments
    LM2673T-12 Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-7 Formed Leads
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-7
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V