LM2674LD-3.3
LM2674LD-3.3
LM2674LD-3.3
Part Number
LM2674LD-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 16WSON
Data sheet
LM2674LD-3.3.pdf
Delivery Services
LM2674LD-3.3
Comments
    LM2674LD-3.3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)6.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-WSON (5x5)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V