LM2675M-12/NOPB
LM2675M-12/NOPB
LM2675M-12/NOPB
Part Number
LM2675M-12/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG BUCK 12V 1A 8SOIC
Data sheet
LM2675M-12/NOPB.pdf
Delivery Services
LM2675M-12/NOPB
Comments
    LM2675M-12/NOPB Specifications
    PackageBulk,Tube
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)6.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V