LM2675N-12
LM2675N-12
LM2675N-12
Part Number
LM2675N-12
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 2.2
Data sheet
LM2675N-12.pdf
Delivery Services
LM2675N-12
Comments
    LM2675N-12 Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)6.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-PDIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V