LM2676SD-12
LM2676SD-12
LM2676SD-12
Part Number
LM2676SD-12
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 5.4
Data sheet
LM2676SD-12.pdf
Delivery Services
LM2676SD-12
Comments
    LM2676SD-12 Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-VDFN Exposed Pad
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-VSON (5x6)
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V