LM2676T-3.3
LM2676T-3.3
LM2676T-3.3
Part Number
LM2676T-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-7
Data sheet
LM2676T-3.3.pdf
Delivery Services
LM2676T-3.3
Comments
    LM2676T-3.3 Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-7 Formed Leads
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-7
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V