LM2677S-12
LM2677S-12
LM2677S-12
Part Number
LM2677S-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7
Data sheet
LM2677S-12.pdf
Delivery Services
LM2677S-12
Comments
    LM2677S-12 Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
    Current - Output5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V