LM2677SD-12
LM2677SD-12
LM2677SD-12
Part Number
LM2677SD-12
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
8.75A, 280KHZ SWITCHING FREQ-MAX
Data sheet
LM2677SD-12.pdf
Delivery Services
LM2677SD-12
Comments
    LM2677SD-12 Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-VDFN Exposed Pad
    Current - Output5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-VSON (6x5)
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V