LM2678T-12
LM2678T-12
LM2678T-12
Part Number
LM2678T-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 12V 5A TO220-7
Data sheet
LM2678T-12.pdf
Delivery Services
LM2678T-12
Comments
    LM2678T-12 Specifications
    PackageTube
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-7 Formed Leads
    Current - Output5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)15V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-7
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V