LM2679SD-3.3
LM2679SD-3.3
LM2679SD-3.3
Part Number
LM2679SD-3.3
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Data sheet
LM2679SD-3.3.pdf
Delivery Services
LM2679SD-3.3
Comments
    LM2679SD-3.3 Specifications
    PackageBulk
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-VDFN Exposed Pad
    Current - Output5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-VSON (6x5)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V