LM2679T-12
LM2679T-12
LM2679T-12
Part Number
LM2679T-12
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Data sheet
LM2679T-12.pdf
Delivery Services
LM2679T-12
Comments
    LM2679T-12 Specifications
    PackageBulk
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-7 Formed Leads
    Current - Output5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching260kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)8V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-7
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V