LM2825N-12
LM2825N-12
LM2825N-12
Part Number
LM2825N-12
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 12V 1A 24DIP
Data sheet
LM2825N-12.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2825N-12
Comments
    LM2825N-12 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case24-DIP (0.600", 15.24mm)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching150kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)15V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package24-PDIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V