LM2852XMXA-0.8
LM2852XMXA-0.8
LM2852XMXA-0.8
Part Number
LM2852XMXA-0.8
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 0.8V 2A 14HTSSOP
Data sheet
LM2852XMXA-0.8.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2852XMXA-0.8
Comments
    LM2852XMXA-0.8 Specifications
    PackageTube
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Current - Output2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.5MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.85V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V