LM2852XMXA-1.5
LM2852XMXA-1.5
LM2852XMXA-1.5
Part Number
LM2852XMXA-1.5
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 4.9
Data sheet
LM2852XMXA-1.5.pdf
Delivery Services
LM2852XMXA-1.5
Comments
    LM2852XMXA-1.5 Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Current - Output2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.5MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.85V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V