LM2852YMXA-3.3-NS
LM2852YMXA-3.3-NS
LM2852YMXA-3.3-NS
Part Number
LM2852YMXA-3.3-NS
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 3.6
Data sheet
LM2852YMXA-3.3-NS.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM2852YMXA-3.3-NS
Comments
    LM2852YMXA-3.3-NS Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Current - Output2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching500kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.85V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V