LM2853MH-3.3
LM2853MH-3.3
LM2853MH-3.3
Part Number
LM2853MH-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 14HTSSOP
Data sheet
LM2853MH-3.3.pdf
Delivery Services
LM2853MH-3.3
Comments
    LM2853MH-3.3 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching550kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)3V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package14-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V