LM3670MFX-1.6
LM3670MFX-1.6
LM3670MFX-1.6
Part Number
LM3670MFX-1.6
Description
IC REG BUCK 1.6V 350MA SOT23-5
Data sheet
LM3670MFX-1.6.pdf
Delivery Services
LM3670MFX-1.6
Comments
    LM3670MFX-1.6 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Current - Output350mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.6V