LM3676SD-3.3
LM3676SD-3.3
LM3676SD-3.3
Part Number
LM3676SD-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA 8WSON
Data sheet
LM3676SD-3.3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM3676SD-3.3
Comments
    LM3676SD-3.3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2MHz
    Operating Temperature-30°C ~ 85°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage - Input (Min)2.9V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-WSON (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V