LM43601PWPR
LM43601PWPR
LM43601PWPR
Part Number
LM43601PWPR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Data sheet
LM43601PWPR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM43601PWPR
Comments
    LM43601PWPR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)28V
    Supplier Device Package16-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V