LM46001QPWPRQ1
LM46001QPWPRQ1
LM46001QPWPRQ1
Part Number
LM46001QPWPRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 1A 16HTSSOP
Data sheet
LM46001QPWPRQ1.pdf
Delivery Services
LM46001QPWPRQ1
Comments
    LM46001QPWPRQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
    Output TypeAdjustable
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)28V
    Supplier Device Package16-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V