LM5005MHX
LM5005MHX
LM5005MHX
Part Number
LM5005MHX
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20HTSSOP
Data sheet
LM5005MHX.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM5005MHX
Comments
    LM5005MHX Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Current - Output2.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching50kHz ~ 500kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)7V
    Voltage - Output (Max)70V
    Supplier Device Package20-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.225V