LM5007SD/NOPB
LM5007SD/NOPB
LM5007SD/NOPB
Part Number
LM5007SD/NOPB
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Data sheet
LM5007SD/NOPB.pdf
Delivery Services
LM5007SD/NOPB
Comments
    LM5007SD/NOPB Specifications
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WDFN Exposed Pad
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)75V
    Voltage - Input (Min)9V
    Voltage - Output (Max)73V
    Supplier Device Package8-WSON (4x4)
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V