LM53601MQDSXRQ1
LM53601MQDSXRQ1
LM53601MQDSXRQ1
Part Number
LM53601MQDSXRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 10WSON
Data sheet
LM53601MQDSXRQ1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM53601MQDSXRQ1
Comments
    LM53601MQDSXRQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
    Current - Output1A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)3.8V
    Voltage - Output (Max)6V
    Supplier Device Package10-WSON (3x3)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V