LM536035QPWPRQ1
LM536035QPWPRQ1
LM536035QPWPRQ1
Part Number
LM536035QPWPRQ1
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 5V 3A 16HTSSOP
Data sheet
LM536035QPWPRQ1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM536035QPWPRQ1
Comments
    LM536035QPWPRQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)3.9V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-HTSSOP
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V