LM76002RNPT
LM76002RNPT
LM76002RNPT
Part Number
LM76002RNPT
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 2.5A 30WQFN
Data sheet
LM76002RNPT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM76002RNPT
Comments
    LM76002RNPT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
    Package / Case30-WFQFN Exposed Pad
    Current - Output2.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching300kHz ~ 2.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)3.5V
    Voltage - Output (Max)57V
    Supplier Device Package30-WQFN (6x4)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V