LM78S40N
LM78S40N
LM78S40N
Part Number
LM78S40N
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
1.5A, 100KHZ BIPOLAR, PDIP16
Data sheet
LM78S40N.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LM78S40N
Comments
    LM78S40N Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up, Step-Down
    TopologyBuck, Boost
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
    Current - Output1.5A (Switch)
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching100Hz ~ 100kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)2.5V
    Voltage - Output (Max)40V (Switch)
    Supplier Device Package16-PDIP
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V