LMR14206XMK/NOPB
LMR14206XMK/NOPB
LMR14206XMK/NOPB
Part Number
LMR14206XMK/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
Data sheet
LMR14206XMK/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LMR14206XMK/NOPB
Comments
    LMR14206XMK/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.25MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)42V
    Voltage - Input (Min)4.5V
    Voltage - Output (Max)34V
    Supplier Device PackageSOT-23-THIN
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.765V