LMR16006XDDCR
LMR16006XDDCR
LMR16006XDDCR
Part Number
LMR16006XDDCR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
Data sheet
LMR16006XDDCR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LMR16006XDDCR
Comments
    LMR16006XDDCR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching700kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)55V
    Supplier Device PackageSOT-23-THIN
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.765V