LMR16006XDDCT
LMR16006XDDCT
LMR16006XDDCT
Part Number
LMR16006XDDCT
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
Data sheet
LMR16006XDDCT.pdf
Delivery Services
LMR16006XDDCT
Comments
    LMR16006XDDCT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesSIMPLE SWITCHER®
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching700kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)55V
    Supplier Device PackageSOT-23-THIN
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.765V