LMR16006YQ5DDCRQ1
LMR16006YQ5DDCRQ1
LMR16006YQ5DDCRQ1
Part Number
LMR16006YQ5DDCRQ1
Description
IC REG BUCK 5V 600MA TSOT23-6
Data sheet
LMR16006YQ5DDCRQ1.pdf
Delivery Services
LMR16006YQ5DDCRQ1
Comments
    LMR16006YQ5DDCRQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-THIN
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V