LMR16006YQDDCRQ1
LMR16006YQDDCRQ1
LMR16006YQDDCRQ1
Part Number
LMR16006YQDDCRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
Data sheet
LMR16006YQDDCRQ1.pdf
Delivery Services
LMR16006YQDDCRQ1
Comments
    LMR16006YQDDCRQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)38.8V
    Supplier Device PackageSOT-23-THIN
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.765V