LMR36006CRNXT
LMR36006CRNXT
LMR36006CRNXT
Part Number
LMR36006CRNXT
Description
IC REGULATOR BUCK
Data sheet
LMR36006CRNXT.pdf
Delivery Services
LMR36006CRNXT
Comments
    LMR36006CRNXT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    TopologyBuck
    Output TypeAdjustable
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
    Package / Case12-VFQFN
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4.2V
    Voltage - Output (Max)60V
    Supplier Device Package12-VQFN-HR (3x2)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V