LMR36006FSC3RNXTQ1
LMR36006FSC3RNXTQ1
LMR36006FSC3RNXTQ1
Part Number
LMR36006FSC3RNXTQ1
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA 12VQFN
Data sheet
LMR36006FSC3RNXTQ1.pdf
Delivery Services
LMR36006FSC3RNXTQ1
Comments
    LMR36006FSC3RNXTQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
    Package / Case12-VFQFN
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)4.2V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package12-VQFN-HR (3x2)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V