LMR36506MSCQRPERQ1
LMR36506MSCQRPERQ1
LMR36506MSCQRPERQ1
Part Number
LMR36506MSCQRPERQ1
Description
3-V TO 65-V, 0.6-A BUCK CONVERTE
Data sheet
LMR36506MSCQRPERQ1.pdf
Delivery Services
LMR36506MSCQRPERQ1
Comments
    LMR36506MSCQRPERQ1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
    Package / Case9-VFQFN
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching2.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)65V
    Voltage - Input (Min)3V
    Voltage - Output (Max)65V
    Supplier Device Package9-VQFN-HR (2x2)
    Voltage - Output (Min/Fixed)1V