LMR36506RS3QRPERQ1
LMR36506RS3QRPERQ1
LMR36506RS3QRPERQ1
Part Number
LMR36506RS3QRPERQ1
Description
3-V TO 65-V, 0.6-A BUCK CONVERTE
Data sheet
LMR36506RS3QRPERQ1.pdf
Delivery Services
LMR36506RS3QRPERQ1
Comments
    LMR36506RS3QRPERQ1 Specifications
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, Wettable Flank
    Package / Case9-VFQFN
    Current - Output600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)65V
    Voltage - Input (Min)3V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package9-VQFN-HR (2x2)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V