LT1506IR-3.3#PBF
LT1506IR-3.3#PBF
LT1506IR-3.3#PBF
Part Number
LT1506IR-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK-7
Data sheet
LT1506IR-3.3#PBF.pdf
Delivery Services
LT1506IR-3.3#PBF
Comments
    LT1506IR-3.3#PBF Specifications
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
    Current - Output4.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching500kHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package7-DDPAK
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V