LT1765EFE-3.3#PBF
LT1765EFE-3.3#PBF
LT1765EFE-3.3#PBF
Part Number
LT1765EFE-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 16TSSOP
Data sheet
LT1765EFE-3.3#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LT1765EFE-3.3#PBF
Comments
    LT1765EFE-3.3#PBF Specifications
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Current - Output3A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1.25MHz
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)25V
    Voltage - Input (Min)3V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-TSSOP-EP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V