LT3663HMS8E-3.3#PBF
LT3663HMS8E-3.3#PBF
LT3663HMS8E-3.3#PBF
Part Number
LT3663HMS8E-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 8MSOP
Data sheet
LT3663HMS8E-3.3#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LT3663HMS8E-3.3#PBF
Comments
    LT3663HMS8E-3.3#PBF Specifications
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
    Current - Output1.2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching1MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)36V
    Voltage - Input (Min)7.5V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP-EP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V