LT3991EMSE-3.3#PBF
LT3991EMSE-3.3#PBF
LT3991EMSE-3.3#PBF
Part Number
LT3991EMSE-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10MSOP
Data sheet
LT3991EMSE-3.3#PBF.pdf
Delivery Services
LT3991EMSE-3.3#PBF
Comments
    LT3991EMSE-3.3#PBF Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
    Current - Output1.2A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz ~ 2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)55V
    Voltage - Input (Min)4.3V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package10-MSOP-EP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V