LT8610ABHMSE-3.3#PBF
LT8610ABHMSE-3.3#PBF
LT8610ABHMSE-3.3#PBF
Part Number
LT8610ABHMSE-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16MSOP
Data sheet
LT8610ABHMSE-3.3#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LT8610ABHMSE-3.3#PBF
Comments
    LT8610ABHMSE-3.3#PBF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
    Current - Output3.5A
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz ~ 2.24MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)42V
    Voltage - Input (Min)3.4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-MSOP-EP
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V