LT8618JDDB-3.3#TRMPBF
LT8618JDDB-3.3#TRMPBF
LT8618JDDB-3.3#TRMPBF
Part Number
LT8618JDDB-3.3#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
HIGH EFFICIENCY 60V/100MA SYNCHR
Data sheet
LT8618JDDB-3.3#TRMPBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LT8618JDDB-3.3#TRMPBF
Comments
    LT8618JDDB-3.3#TRMPBF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
    Current - Output100mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)60V
    Voltage - Input (Min)3.4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package10-DFN (3x2)
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V