LTC1174HVCS8-3.3#PBF
LTC1174HVCS8-3.3#PBF
LTC1174HVCS8-3.3#PBF
Part Number
LTC1174HVCS8-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG BUCK BST 3.3V 8SOIC
Data sheet
LTC1174HVCS8-3.3#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LTC1174HVCS8-3.3#PBF
Comments
    LTC1174HVCS8-3.3#PBF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
    TopologyBuck, Buck-Boost
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output340mA, 600mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive or Negative
    Frequency - Switching200kHz
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
    Synchronous RectifierNo
    Voltage - Input (Max)18.5V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SO
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V