LTC1504CS8-3.3#TRPBF
LTC1504CS8-3.3#TRPBF
LTC1504CS8-3.3#TRPBF
Part Number
LTC1504CS8-3.3#TRPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
Data sheet
LTC1504CS8-3.3#TRPBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Delivery Services
LTC1504CS8-3.3#TRPBF
Comments
    LTC1504CS8-3.3#TRPBF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    FunctionStep-Down
    TopologyBuck
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Current - Output500mA
    Number of Outputs1
    Output ConfigurationPositive
    Frequency - Switching200kHz
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
    Synchronous RectifierYes
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage - Input (Min)4V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SO
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V